Evde Yüzük Ölçüsü Nasıl Hesaplarım?

Evde yüzük ölçüsü hesaplama iki farklı şekilde yapılabilir.
1. Yöntem:

yuzuk-hesaplama

Öncelikle parmağınızı sarabilecek uzunlukta ince bir şerit halinde kesilmiş bir kağıda ihtiyacınız var. Bu işlemi ip ile yapılmasını tavsiye edenlerde var ancak ip ölçüyü almakta yanlış sapmalara neden olabiliyor. Bu nedenle biz kağıtla ölçüm yapılmasını öneriyoruz. Ölçüm için ayrıca milimetrik ölçüm yapabileceğiniz bir cetvel ve kolayca işaretleyebilmeniz için bir de kaleme ihtiyacınız olacak.

İnce kesilmiş kağıt şeridini yüzük gibi parmağınıza dolayın ve kağıdın bitim yerini kalemle işaretleyin. Ölçümü yaparken kağıdı ne fazla sıkı ne de çok rahat sarmamalısınız. Sonrasında işaretlediğimiz ölçüm kağıdını cetvelle karşılaştırma işlemine geçiyoruz.
yuzuk-olcu
Milimetrik cetvelde bulduğunuz sonucun yüzük tablosundaki karşılığını bulun. Örneğin fotoğraftaki elin parmak çevresi: 54 mm geliyor. Ölçü tablosundaki yüzük numarası karşılığı 14’tür.
2. Yöntem:
yuzuk
Daha önce kullandığınız bir yüzüğün tam ortasından, iç çapını milimetrik olarak ölçün ve yüzük tablosu ile karşılaştırın. Örneğin: Fotoğraftaki yüzüğün iç kısmı 18,90 mm gibi geliyor. Hemen tablodan bu milimetreye karşılık gelen ölçüyü bulabiliriz. Bu da tabloda 19 numaralı yüzüğe denk düşer. Ama siz yine de sipariş verirken tam milimetre ölçünüzü kuyumcunuza bildirin.
yuzuk-o
Yüzük ölçü tablo ile ölçtüğünüz milimetreye karşılık gelen yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz.
Yalnız yine de uyaralım en ufak bir yanlış hataya sebep verebilir. Aklınıza takılan her soruyu Nil Silver  iletişim  destek bölümünden sorabilirsiniz.